E-gyorstalpaló

E-gyorstalpaló sorozat: A számítógép karbantartása saját kezűleg: 5 egyszerű lépés

Posted

A számítógép karbantartás akár saját kezűleg is elvégezhető feladat.
Sharing is sexy!

Lelassult a számítógéped? A korábbiaktól eltérő módon hosszú másodpercek alatt indulnak el a programok? A megszokottnál hangosabb a hűtés videóvágás, játék vagy egyéb nagyobb terhelésű alkalmazás használatakor? Aggodalomra semmi ok, hiszen a számítógép-karbantartás segíthet ezeken a problémákon! E-gyorstalpaló sorozatunk legújabb részében lépésről lépésre mutatjuk be, hogyan végezhető el akár saját kezűleg a számítógép karbantartása!

Miért szükséges időnként a számítógép-karbantartás?

Ahogy bármely egyéb műszaki berendezés, így a számítógépek is időnként szervizelésre szorulnak. Ezzel megelőzhetjük, hogy eszközünk teljesítménye csökkenjen vagy súlyos esetekben az alkatrészekben maradandó kár keletkezzen. A szervizfeladatokat az alábbi két csoportba sorolhatjuk.

A számítógép hardveres karbantartása

A számítógép hardveres karbantartása alatt az eszköz fizikai alkatrészeinek szervizelését értjük. Általában az alábbi feladatokat foglalja magában:

  • a számítógép belső portalanítása és tisztítása,
  • a processzor (CPU) és a grafikus feldolgozó egység (GPU) hűtőpasztájának a cseréje,
  • a hűtőventillátor-tengely tisztítása és olajozása.

A hardveres karbantartás fő célja a számítógép megfelelő hűtését akadályozó por eltávolítása, mely idővel nagy mennyiségben lerakódhat az alkatrészeken. Ennek következtében akár a teljesítmény is csökkenhet az úgynevezett thermal throttling jelenség miatt. Ilyenkor a CPU csökkenti a teljesítményét, hogy redukálja a hőtermelést – ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a számítógépünk nem képes a korábbival megegyező gyorsasággal és hatékonysággal működni. A porszennyeződés miatti extrém túlmelegedés akár maradandó kárt is okozhat a számítógép alkatrészeiben.

A számítógép szoftveres karbantartása

A számítógép szoftveres karbantartása során az operációs rendszer és a telepített programok frissítését és kezelését értjük. Ide sorolhatóak az alábbi feladatok:

  • az operációs rendszer és a használt szoftverek frissítése,
  • a felesleges programok törlése,
  • víruskeresés és -irtás,
  • fájlmenedzsment.

A rendszeres és szakszerű szoftveres karbantartás segíthet abban, hogy a komputer gyors, biztonságos és naprakész maradjon. Ahogy a későbbiekben bemutatjuk, a folyamat egyes részei automatizálhatóak, így biztos lehetsz benne, hogy sosem felejtődik el a számítógép szoftveres karbantartása.

Számítógép karbantartás 5 lépésben

A számítógép karbantartás elvégezhető saját kezűleg, amivel megtakarítható a szolgáltatás díja. A folyamat nem bonyolult és nem igényel speciális műszaki ismereteket, azonban kizárólag akkor vágj bele, ha felkészültnek érzed magad a folyamatra. Ügyelj arra, hogy új eszközök esetén a számítógép felnyitása a garancia elvesztéséhez vezethet. Ilyen esetekben értelemszerűen kerüld a DIY karbantartást, és bízd a feladatot inkább profikra.

1. Előkészület

A számítógép-karbantartás egy biztonságos és relatíve egyszerű feladat, mely nem igényel speciális informatikai ismereteket. Az egyetlen feszültségforrás, mely veszélyes lehet, a tápegység – éppen ezért fontos, hogy áramtalanítsd a készüléket, mielőtt nekiállnál a szerelési feladatoknak. Ehhez az alábbi egyszerű lépéseket szükséges követni:

  1. Húzd ki a tápkábelt a számítógépből!
  2. Tartsd nyomva a bekapcsoló gombot körülbelül 10-15 másodpercig! Így biztos lehetsz benne, hogy a kóboráram sem okozhat problémát!
  3. Kezdődhet is a belső takarítás.
  4. Ezt követően szükséges előkészíteni a számítógép karbantartás eszközeit, melyek szükségesek a gépház szétszereléséhez és a por eltávolításához.

A számítógép karbantartáshoz szükség lesz:

  • ecsetre,
  • izopropanolra,
  • mágneses csillagcsavarhúzókra,
  • porszívóra,
  • sűrített levegős sprayre és
  • törlőkendőre.

2. Légy óvatos!

Ahhoz, hogy a számítógép karbantartása közben ne okozz kárt az alkatrészekben, érdemes pár egyszerű szabályt követni:

  • Ahogy fentebb írtuk, a hardveres számítógép-karbantartás biztonságos, azonban nagyon fontos, hogy kizárólag kikapcsolt és áramtalanított gépen szabad dolgozni.
  • Kerüld az alaplap megsértését!
  • Ne nyúlj a közvetlen hozzáférésű memória (RAM) és GPU aranybevonatú érintkező részeihez!
  • Amennyiben a számítógép szétszerelése szükséges a belső tisztáshoz, ügyelj arra, hogy a csatlakozókat húzd, és ne a kábeleket. Ezzel megelőzheted, hogy az érzékeny kábelek vagy csatlakozók megsérüljenek.
  • Ne felejtsd, hogy kizárólag tiszta és száraz kézzel szabad hozzáérni az alkatrészekhez!
  • Lehetőleg nyílt téren fújd ki a port a gépházból, és szükség esetén viselj porvédő maszkot!

3. Számítógép szétszerelése

Kéznél vannak az eszközök és szem előtt tartod az összes biztonsági előírást? Akkor nincs más hátra, mint szétszerelni a számítógépet. Ehhez általában a gépház oldalán található apró csavarokat szükséges eltávolítani PH1 és PH2 csillagcsavarhúzók segítségével. Javasoljuk a mágneses csavarhúzó használatát, ami jelentősen megkönnyíti a feladatot.

Ha nem boldogulsz ezzel a lépéssel, akkor érdemes a YouTube-on rákeresni angol nyelven az adott gépházmodellre. Hasznos kifejezések lehetnek a videó megtalálásához a következők:

  • modell név + disassembly,
  • modell név + tear down vagy a
  • modell név + backplate removal.

Ezek az oktatóvideók lépésről lépésre bemutatják az adott számítógéptípus szétszerelését, így megkönnyítve feladatunkat, ha nem találunk egy-egy rejtett csavart.

Javasoljuk, hogy a gépház típusának megfelelő módon távolítsd el az oldalfalakat a könnyebb hozzáférhetőség érdekében.

4. Portalanítás

A számítógép-karbantartás következő lépése a por és egyéb mikroszennyeződés eltávolítása. Ehhez kövesd az alábbi lépéseket:

  1. A legtöbb számítógép rendelkezik porvédő szűrővel. Ezek általában az oldalfalakon vagy hátul találhatóak.
  2. Porszívó és sűrített levegő segítségével tisztítsd meg a porvédő szűrőket! A műanyagból készült szűrőket nedves törlőkendővel áttörölheted, sőt akár folyó víz alatt is megmoshatod. Ügyelj arra, hogy csak teljesen száraz állapotban szabad visszaszerelni.
  3. Amennyiben a gép belső részét is szükséges portalanítani, akkor használd a porszívót! Az olyan sérülékeny részeken, mint az alaplap, inkább válaszd a sűrített levegőt, mellyel elkerülhetőek a balesetek.
  4. Bizonyos esetekben szükséges lehet a CPU és GPU ventilátorok kiszerelése a tökéletes portalanításhoz. Kiszereléskor ügyelj arra, hogy a vezetéket minden esetben a csatlakozónál fogva távolítsd el.
  5. A tápegység is hajlamos a porosodásra, ennek szétszerelése azonban veszélyes és szigorúan tilos. Használd inkább a porszívót erős fokozaton a tápegység rácsos szellőző paneljénél!

A CPU és GPU alkatrészeken található hűtőpaszta feladata a hatékony hőelvezetés elősegítése. A paszta idővel kiszáradhat, így veszít a hővezető képességéből. Ezért körülbelül 1-2 évente szükséges eltávolítani a korábbi pasztát és újat felvinni – ezt a folyamatot szokták újrapasztázásnak nevezni. Javasoljuk, hogy kezdőként inkább bízd a pasztázást profi informatikusra, mivel több ponton könnyen elrontható a folyamat. Amennyiben mégis úgy döntesz, hogy a pasztázást is saját kezűleg végzed, használj a gyártói előírásoknak megfelelő mennyiségű anyagot! A több nem jobb – olyan helyekre folyhat a hűtőpaszta, ahol kárt tehet a számítógépben.

A fenti feladatok végeztével szereld össze a számítógépet, és jöhet a végső lépés: a szoftveres karbantartás!

5. Szoftveres karbantartás

Most, hogy a szükséges hardveres feladatokkal kész vagyunk, következhet az utolsó lépés. A következőkben sorra vesszük azokat a részfeladatokat, melyeket mélyebb IT-ismeretek nélkül bárki elvégezhet. Minden esetben külön tárgyaljuk a Windows és MacOS operációs rendszerek esetén elvégzendő feladatokat.

Operációs rendszer frissítése

Windows:

  1. Kattints a Start gombra.
  2. Válaszd a “Beállítások” ikont.
  3. Kattints a „Frissítés és biztonság” opcióra.
  4. Válaszd a „Windows Update” lehetőséget.
  5. Kattints a „Frissítések keresése” gombra.
  6. Telepítsd az elérhető frissítéseket.

MacOS:

  1. Nyisd meg az Apple menüt (alma ikon a bal felső sávban).
  2. Válaszd a „Rendszerbeállítások” lehetőséget.
  3. Kattints az „Általános” elemre az oldalsávban.
  4. Válaszd a „Szoftverfrissítés” opciót a jobb oldalon.

Felesleges programok törlése

Windows:

  1. Keresd meg a tálcán a keresőmezőt.
  2. Írd be, hogy „vezérlőpult”, majd válaszd ki a találatok közül.
  3. Válaszd a „Programok” lehetőséget.
  4. Kattints a „Programok és szolgáltatások” opcióra.
  5. Tartsd lenyomva (vagy kattints jobb gombbal) az eltávolítani kívánt programot.
  6. Válaszd az „Eltávolítás” vagy „Eltávolítás/Módosítás” lehetőséget.
  7. Kövesd a képernyőn megjelenő útmutatást.

MacOS:

  1. Kattints a Finder ikonra a Dockban.
  2. Válaszd az „Alkalmazások” részt az oldalsávban.
  3. Ha az app mappában van:
    • nyisd meg a mappát.
    • Keresd meg az eltávolítót.
    • Kattints rá duplán és kövesd az utasításokat.
  4. Ha az app nincs mappában vagy nincs eltávolítója:
    • húzd az appot az Alkalmazások mappából a Kukába.

Víruskeresés és irtás

Windows:

  1. Nyisd meg a Start menüt.
  2. Keresd meg a „Windows biztonság” opciót!
  3. Kattints a „Vírus & fenyegetések elleni védelem” lehetőségre.
  4. Válaszd ki a „Gyors vizsgálat lehetőséget”, és válaszd a lassabb, de alaposabb „Teljes vizsgálat” opciót!
  5. Kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat a vizsgálat elindításához.
  6. Ellenőrizd az eredményeket a vizsgálat befejezése után.

MacOS:

  • MacOS esetén nem található hasonló beépített víruskereső és -irtó szolgáltatás.
  • Azonban számos olyan beépített biztonsági megoldás van, amely segít a kártékony szoftverek elleni védelemben, ez olvasható a gyártó weboldalán:
    • „A macOS rendszer számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyek segítenek megvédeni Macjét és személyes adatait a rosszindulatú szoftverekkel szemben. A rosszindulatú szoftverek terjesztésének egyik módja, ha ártalmatlannak tűnő appokba ágyazzák őket. Ezt a kockázatot csökkentheti, ha kizárólag megbízható forrásból származó szoftvert használ. Az Adatvédelem és biztonság beállításai lehetővé teszik a Macen futó szoftverek forrásainak megadását.”
      Számtalan víruskereső és -irtó szoftver érhető el akár ingyenesen mindkét operációs rendszerre, mellyel tovább fokozhatjuk a kártékony programokkal szembeni védelmünket.

Bekapcsoláskor elinduló szoftverek

Windows:
Egyes programok a számítógép bekapcsolásakor automatikusan elindulnak. Ezek hatással lehetnek a számítógép bekapcsolási sebességére. Ez olvasható a Microsoft weboldalán a témában:

„A Windows-eszköz optimalizálása során az egyik legfontosabb optimalizálási terület az indítási folyamat. Az eszköz indításakor automatikusan futó alkalmazások hatással lehetnek az indítás sebességére és a rendszer általános teljesítményére is. Ha testre szabja, hogy mely alkalmazások indulnak el indításkor, egyszerűsítheti a rutint, így csak a napi feladatokhoz szükséges eszközök állnak készen és várnak Önre.”

Fontos, hogy egyes programok esetén valóban szükségesek, hogy folyton fussanak a háttérben, azonban más programoknál ez kikapcsolható. Mutatjuk, hogyan lehetséges.

  1. Nyisd meg a Beállítások alkalmazást.
  2. Válaszd az „Alkalmazások” lehetőséget.
  3. Kattints az „Indítás” lehetőségre.
  4. A listában található alkalmazásokhoz állítsd be a kapcsolót Be értékre, hogy az alkalmazás bejelentkezéskor automatikusan elinduljon, vagy Ki értékre, hogy ne induljon el automatikusan.

MacOS:

  1. Válaszd az Apple menüt, majd a „Rendszerbeállítások lehetőséget”.
  2. Kattints az „Általános” elemre az oldalsávban.
  3. Görgess le és válaszd az „Indítóelemek és bővítmények lehetőséget”.
  4. Itt egyesével ki-be kapcsolható, mely programok induljanak automatikusan a számítógép bekapcsolásakor.
A lassú számítógép felgyorsítható a karbantartással.

Digitáliskészség-fejlesztő tananyagot keresel?

Hasznosnak találtad a cikkünket? A digitális készségek fejlesztése az élet minden területén jól jöhet. Ha szeretnéd e-learning-tananyagokkal segíteni a digitális készségeid fejlődését, akkor jelentkezz díjmentes e-learning-képzéseinkre! A jelentkezés teljesen kockázatmentes, hiszen semmilyen kötelezettséggel nem jár. A tananyag önálló tanulással, a saját időbeosztásod szerint, bárhonnan elvégezhető. A kurzusok teljesítése körülbelül 4 órát vesz igénybe. A határidőig sikeres vizsgát tevők hivatalos felnőttképzési tanúsítványt kapnak!

Jelentkezés a digitáliskompetencia-fejlesztő képzésre!

    Tetszett a cikk? Szeretnél a témában ingyenesen tovább tanulni?

    Akkor iratkozz fel, és küldünk egy e-mailt, ha díjmentes, online kurzust indítunk!

    0% spam, 100% online oktatás.

    A feliratkozással elfogadod az adatkezelési tájékoztatót.

    SKOLL

    A SKOLL az egyik legnagyobb, kifejezetten online oktatással, e-learning rendszerekkel, digitális tananyagokkal foglalkozó hazai vállalkozás. Csapatunkat pedagógusok, forgatókönyvírók, grafikusok, videós stáb, programozók és tananyagfejlesztők egyaránt erősítik. Több mint 10 éves tapasztalattal teljesen lefedjük az e-learning komplex értékláncát.

    SKOLL Learning Technologies Kft.

    Sharing is sexy!