Talán a kolerikus személyiség az, amit a leggyorsabban azonosítani lehet a négy személyiségtípus között.
Lobbanékony, karizmatikus, akaratos, energikus, céltudatos. Igazi vezető személyiség.
Korábban azt írtuk, hogy a személyiségtípusok meghatározása nem mindig egyszerű: vannak, akiknél kedvtől függően változhat a teszt eredménye.
A kolerikus személyeknél ez nagyon ritka, hiszen ők pontosan tudják, hogy mit akarnak. És még a teszt kitöltése közben is törekedhetnek arra, hogy mindenképpen kolerikusak legyenek – hiszen ha ők valamit elterveznek, az úgy is lesz!
Kolerikus, a vezető személyiség
A kolerikus személyt erőszeretettel léptetik elő vezető pozícióba, hiszen a kitűzött célt mindig eléri, kerüljön bármibe. Időt, pénzt és energiát nem sajnálva hajszolják a célt, erősen kompetitívek. A vezető személyiség extrovertált és optimista, fel sem merül benne, hogy a cél esetleg teljesíthetetlen lenne, az oda vezető utat pedig nem egyedül szeretné megtenni – viszont úgy, hogy ő jelöli ki a feladatokat.
Hogyan cselekszik a kolerikus alkat?
A kolerikus alkat mindig tevékenykedik valamin, gyorsan cselekszik. A döntéseket gyorsan hozza meg, és mivel folyamatosan a megoldást keresi a problémákra, ezért egy-egy rossz választás után sem csökken a motivációja, legyőzi az újabb és újabb akadályokat.
Nagyon impulzív – nem csak a munkában, a személyes életében is. Hajlamos az impulzusvásárlásra, folyamatosan új dolgokat szeretne kipróbálni és megtanulni, nem bírja sokáig egy helyben.
Motivációja belülről fakad, ezért kifogyhatatlan. Teljesítményorientált, örömét akkor leli a dolgokban, ha sikeres bennük.
A kolerikus személyiség erősségei
A kolerikus személy nem retten meg a kihívásoktól – bátor, magabiztos, tettrekész. Erős személyiségük miatt sokszor megosztóak, de a legtöbb személyre motiválóan tudnak hatni. A döntéseket nem érzelmi alapokon hozzák, hanem a teljesítmény és a csapat érdekében.
Vészhelyzetekben a legjobb vezetők, hiszen azonnal cselekszenek, nincs vesztegetni való idejük. Jól bírják a stresszhelyzetet, nem néznek hátra, nem rágódnak a múlt rossz döntésein, hanem tanulnak belőle.
Emellett őszinték is: ami a szívükön, az a szájukon. Céljaik becsületes eszközökkel szeretik elérni.
A gyengeségek
A kolerikus alkat hajlamos arra, hogy túlságosan kompetitív legyen, ami az emberi kapcsolataira is rányomhatja a bélyegét. Társas összejöveteleken, baráti focimeccseken, kocsmasportok alkalmával is mindig csak győzni akar – lobbanékony természete miatt pedig nehezen viseli a vereséget. Bár gyorsan lenyugszik, a többi személyiségtípushoz képest “haragos” temperamentuma van, amit jó, hogyha igyekszik kordában tartani.
A türelmetlenség rossz döntésekhez vezethet, amiket egy kis odafigyeléssel, vagy mások tanácsainak kikérésével könnyen meg lehetne előzni. Ha a magabiztosság túlságosan nagy egóval társul, az alááshatja a kolerikus személy tekintélyét. Emellett a kolerikusok gyakran nehezen veszik rá magukat a bocsánatkérésre.
A munkán kívül érdemes odafigyelniük a párkapcsolatukra is, ami gyakran a háttérbe szorul, illetve központi személyiségük miatt sokszor “érdekbarátságokat” kötnek velük. Ezeket a hamis barátokat időben fel kell ismerni.
Kattints ide, ha érdekel a többi személyiségtípus is!
A SKOLL-nál kiemelt figyelmet kap a különböző oktatási anyagok célközönségének elemzése.
A különböző személyiségtípusok ismerete segíthet a megfelelő taneszközök és oktatási formák kiválasztásában
– pl. a kolerikus személyiségtípusú emberek miatt érdemes kompetitív jellegű feladatokat a képzésbe építeni, ahol ki tudják élni a versenyszellemüket, vagy ugyanígy kedvükre lehetnek a csoportos munkák. Ha kérdésed lenne a témában, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Ha tetszett a poszt, kövesd a Facebook oldalunkat, hogy azonnal értesülj a képzések, e-learning és oktatás világával kapcsolatos hasonló cikkeinkről!