2021. május 17-én megjelent a 3-as verziócsalád legfrissebb alverziója, a Moodle 3.11, mely ezúttal újdonságaival a tanulási folyamat átláthatóságán keresztül a tanulási élmény fejlesztését, és az akadálymentesítés támogatását emelte a középpontba.
Ha érdeklődsz a téma iránt, de még nem hallottál a Moodle e-learning rendszerről, akkor ajánljuk figyelmedbe a Moodle keretrendszert bemutató oldalunkat.
A korábbi Moodle verziók újdonságait bemutató posztokat erre találod.
A Moodle 3.11-ben bemutatott érdekesebb újdonságok az alábbiak:
- Kurzustevékenységek teljesítési feltételeinek átláthatósága
- Akadálymentesítés ellenőrzése
- Tesztkérdés beállítások és plágium vizsgálat kiterjesztése
- Felhasználói profilmezők kezelésének finomhangolása
- Lejátszási sebesség állíthatósága
- H5P és tartalombank finomhangolások
A Moodle 3.11 verzió legfontosabb újdonságait emeljük ki részletesebben a poszt további részében.
Kurzustevékenységek teljesítési feltételeinek átláthatósága
A Moodle 3.11 verzióban a tanulók számára áttekinthetőbb lett, hogy mit kell tenniük a kurzus sikeres teljesítéséhez.
Vizuálisan, a kurzus oldalán is láthatóvá válik számukra, hogy az adott tevékenység mikortól nyílik meg, meddig lesz elérhető és mi a pontos feladat. Ezt a nézetet az oktatók a kurzus beállításainál tudják ki-, vagy bekapcsolni.
Ezen felül a tevékenységek teljesítésében való előrehaladást mutató riport kiegészítésre került új szűrési lehetőségekkel, így ha az adott kurzusban már nehezen áttekinthető mennyiségű tevékenység van, le tudjuk szűrni a találatokat pl. a különböző tevékenység típusokra.
Akadálymentesítés ellenőrzése
Az e-learning kurzusok készítésének és tervezésének fontos része az akadálymentesítés,
mely során a lehető legkényelmesebbé kell tenni a tanulási folyamatot azon tanulók számára, akiknek valamilyen kihívással kell küzdeniük (mint például a látássérültek), illetve célszerűen minden tanuló számára. A Moodle új verziójába beépített eszköztár segítségével az oktatók már ellenőrizni tudják a kurzus elemeit ezen szempontokból is.
Tesztkérdés beállítások és plágium vizsgálat kiterjesztése
Kérdés létrehozásánál az adott kérdés beállításai könnyen átemelhetők a következő létrehozott kérdéshez. Ezen felül az esszé kérdéshez kötődően már megadható minimum és maximum szó korlát, illetve, ha a Moodle rendszerhez hozzá van kötve plágiumfigyelő alkalmazás, annak használata kiterjeszthető ezen kérdéstípusra is.
Felhasználói profilmezők kezelésének finomhangolása
A korábbi verzióknál még beégetett profilmezők, melyek létjogosultsága megkérdőjelezhető volt (pl. weboldal és egyéb kapcsolatfelvételhez kötődő azonosítók), egyedileg hozzáadható profilmezővé avanzsáltak, így nagyobb mozgásteret adva az adminisztrátorok számára a profilmezők beállításában. Ezen felül az új Moodle verzióban az egyedileg kialakított szöveges profilmezők megjelenítése lehetővé vált bizonyos riportokban, mint a Felhasználók listázása, vagy egy kurzuson belül a Résztvevők oldal.
Lejátszási sebesség állíthatósága
A Moodle 3.11 verzió a beépített hang és videólejátszójához kötődően lehetőséget ad a tanulóknak a lejátszási sebesség meghatározására: választhatnak gyorsabb és lassabb sebességet is a normál tempóhoz képest, így a saját tanulási sebességükhöz igazíthatják a lejátszást.
H5P és tartalombank finomhangolások
A legfrissebb Moodle verzióban az adminisztrátorok már állítani tudják, hogy mely H5P tartalomtípusokat rejtenek el, vagy tiltják azok használatát. A tartalombank jelzi azt is, hogy az adott tartalomtípus hány helyen van használva, így figyelmeztetve törlési szándék esetén a lehetséges következményekre.
Frissítenéd a Moodle rendszeredet, hogy kipróbálhasd a Moodle 3.11 új funkciót? Már frissítetted, de kérdésed van az új lehetőségekkel kapcsolatban? Keress minket, segítünk!
Ha tetszett a poszt, kövesd a Facebook oldalunkat, hogy azonnal értesülj az új Moodle verziók megjelenéséről és a funkcionális újdonságokról!