Oktatás

Felnőttképzési törvény gyorstalpaló: képzések és tudnivalók

Posted

Sharing is sexy!

Az elmúlt években többször is módosították a felnőttképzési törvényt, több jelentős változással. Nem csoda, ha nehéz eligazodni a szabályok és fogalmak között. Ebben a gyorstalpalóban röviden, közérthetően összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat és megmutatjuk, honnan tájékozódhatsz tovább, ha még mélyebbre ásnál a témában.

Mit szabályoz pontosan a felnőttképzési törvény (Fktv.)?

A felnőttképzési törvény (Fktv.) azokat az oktatási folyamatokat szabályozza, amelyek célzottan, szervezett módon valósulnak meg, és amelyek célja a már meglévő készségek fejlesztése vagy új kompetenciák átadása. A 2013. évi LXXVII. törvény meghatározása szerint a felnőttképzési jogviszony „felnőttképzési szerződés alapján szervezett oktatás és képzés nyújtására irányuló szolgáltatásra, illetve felnőttképzési tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatásra és abban való részvételre a felnőttképző és a képzésben részt vevő személy között létrejött viszony”.

A felnőttképzési törvény által érintett képzési típusok

Az új felnőttképzési rendszer egyik legjelentősebb változása a korábbi Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szerinti tanfolyamok megszűnése volt. A régi OKJ-s képzések helyét két új képzési forma vette át: a szakképzés és a szakmai oktatás. Lássuk, miben különböznek, mik az előnyeik, esetleges hátrányaik, és kinek melyik lehet a megfelelő választás.

Szakképzés

A szakképzés elvégzése után a résztvevők államilag elismert szakképesítést tanúsító bizonyítványt szereznek. A képzést szakképző intézmények és regisztrált felnőttképzők is szervezhetik. Előnye, hogy rövidebb idő alatt elvégezhető, gyakorlatorientált, és a munkaerőpiacon hasznosítható tudást ad.

A szakképzés olyan képzési forma, amely a korábbi OKJ-s rendszerhez hasonlóan konkrét szakmai ismeretekre és piacképes tudásra fókuszál, jellemzően rövidebb időtartamban. Azoknak ajánlott, akik gyorsan szeretnének elhelyezkedni egy konkrét szakterületen, vagy meglévő szaktudásukat szeretnék bővíteni.

Szakmai oktatás

A szakmai oktatás hosszabb időtartamú, általában 2-3 éves képzést jelent, és célja egy adott szakma átfogó, piacképes ismereteinek átadása. A képzéseket akkreditált szakképző intézmények szervezik, a megszerezhető szakmákat a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által évente frissített szakmajegyzék tartalmazza.

A szakmai oktatás azok számára ideális választás, akik az alapoktól indulva szeretnének egy új, keresett szakmát elsajátítani, és hosszabb távon építenék karrierjüket.

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a legfontosabb különbségeket a két képzési forma között.

Jellemző Szakképzés Szakmai oktatás
Mennyi időt vesz igénybe? Rövidebb, jellemzően néhány hónap Hosszabb, általában 2-3 év
Kiknek érdemes választani? Akik gyorsan szeretnének elhelyezkedni, vagy meglévő tudásukat bővítenék Akik új szakmát szeretnének tanulni az alapoktól
Kik szervezhetik? Szakképző intézmények és felnőttképzők Akkreditált szakképző intézmények
Milyen végzettséget nyújt? Államilag elismert szakképesítés Államilag elismert középfokú végzettség és szakképzettség
Adatszolgáltatási kötelezettség minden olyan képzőhelyre vonatkozik, amely a Fktv. hatálya alá tartozó oktatási tevékenységet végez.

Gyakori kérdések és válaszok

Hol érhető el felnőttképzési törvény?

Szeretnéd mélyebben beleásni magad a felnőttképzési törvénybe? Akkor érdemes a kapcsolódó törvényt és kormányrendeleteket megismerni. Javasoljuk, hogy kezdd a kutatást a 2013. évi LXXVII. törvénnyel és a 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelettel.

Felnőttképzési törvény – adatszolgáltatás: mikor keletkezik bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettség?

Az adatszolgáltatási kötelezettség minden olyan képzőhelyre vonatkozik, amely a felnőttképzési törvény hatálya alá tartozó oktatási tevékenységet végez. Az adminisztráció teljes mértékben online történik, a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben (FAR).

Melyek a felnőttképzési törvény hatálya alá nem tartozó képzések?

A felnőttképzési törvény hatálya azokra a képzésekre terjed ki, amelyek szervezett formában, célirányosan történnek, és a céljuk valamilyen kompetencia kialakítása vagy fejlesztése.

Vannak azonban olyan tevékenységek, amelyek nem tartoznak a törvény hatálya alá. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium példatára alapján ezek közé sorolható például a(z):

  • bemutató előadás
  • coaching
  • csoportos foglalkozás
  • fejlesztői órák
  • hobbitevékenységek (pl. sportklub)
  • konferencia
  • korrepetálás
  • letölthető oktatási tartalmak
  • magánnyelvórák
  • online oktatóvideók
  • szakmai műhelymunka
  • tanácsadás
  • konzultáció
  • termékbemutató
  • workshop
  • meetup

Hogyan rövidíthető le a szakképzés és szakmai oktatás?

Dolgozol, és mellette szeretnél szakmát tanulni? Jó hír, hogy ma már számos szakképzés és szakmai oktatás elérhető e-learning vagy távoktatási formában, ami jelentősen megkönnyíti az időbeosztást. Emellett a korábbi munkatapasztalat, ismeretek és a meglévő tanulmányok beszámíthatók, így a képzési idő akár le is rövidíthető. Erről minden esetben érdemes az adott képzőhelyen érdeklődni.

Digitáliskészség-fejlesztő tananyagot keresel?

Hasznosnak találtad cikkünket? A digitális készségek fejlesztése az élet minden területén jól jöhet. Ha szeretnéd e-learning-tananyagokkal segíteni a digitális készségeid fejlődését, akkor jelentkezz díjmentes e-learning-képzéseinkre! A jelentkezés teljesen kockázatmentes, hiszen semmilyen kötelezettséggel nem jár. A tananyag önálló tanulással, a saját időbeosztásod szerint, bárhonnan elvégezhető. A kurzusok teljesítése körülbelül 4 órát vesz igénybe. A határidőig sikeres vizsgát tevők hivatalos felnőttképzési tanúsítványt kapnak!

Jelentkezés a digitáliskompetencia-fejlesztő képzésre!

    Tetszett a cikk? Szeretnél a témában ingyenesen tovább tanulni?

    Akkor iratkozz fel, és küldünk egy e-mailt, ha díjmentes, online kurzust indítunk!

    0% spam, 100% online oktatás.

    A feliratkozással elfogadod az adatkezelési tájékoztatót.

    SKOLL

    A SKOLL az egyik legnagyobb, kifejezetten online oktatással, e-learning rendszerekkel, digitális tananyagokkal foglalkozó hazai vállalkozás. Csapatunkat pedagógusok, forgatókönyvírók, grafikusok, videós stáb, programozók és tananyagfejlesztők egyaránt erősítik. Több mint 10 éves tapasztalattal teljesen lefedjük az e-learning komplex értékláncát.

    SKOLL Learning Technologies Kft.

    Sharing is sexy!