Mi az a távoktatás? Mindenképpen online kell, hogy legyen, vagy vannak más távoktatási módszerek is? Mi a távoktatás eszköztára, és milyen képzések érhetők el ebben a formában? Cikkünkben ezeket a kérdéseket járjuk körbe: iskolai-tanulmányi és vállalati oldalról egyaránt.
Távoktatás fogalma, jellemzői
A távoktatás azt jelenti, hogy az oktató és a tanuló nem egy helyen (és nem feltétlen egy időben) vesznek részt az oktatáson.
A tanuló így az idő nagy részében egyedül, önállóan sajátítja el a tananyagot, amit a képzőintézmény biztosít a számára. Ezen felül viszont van lehetőség konzultáció kialakítására is, amikor a tanár és a diák közösen beszélik át a tananyagot (akár személyesen, akár online módon).
A távoktatás és a hagyományos oktatás között azonban nem csak a tér- és időbeli eltolódás a különbség, hanem az is, hogy a fókusz a tanárról a diákra helyeződik át. A hagyományos oktatást ugyanis rendre az egyirányú kommunikáció jellemzi a tanár irányából a diákok felé.
Távoktatás során viszont az önálló tanulás támogatásán van a hangsúly. A tanuló által beadott feladatok értékelésén, elemzésén, és a visszacsatoláson. A konzultációkon is a felmerülő problémák (a diák elakadásai) és az azokra adott válasz, megoldás megtalálásán van a hangsúly.
Ennek köszönhetően pedig mindenki a saját tempójában tud haladni a tananyag feldolgozásával.
Röviden tehát, a távoktatás lényege:
- az önálló tanulás lehetőségének biztosítása,
- a tanuló támogatása,
- a kétoldalú kommunikáció (konzultációs lehetőségek) biztosítása,
- gyors értékelés és motiválás.
Távoktatás eszközei
A távoktatás nem feltétlenül egyenlő az online oktatás fogalmával.
A koronavírus alatt több médium is vizsgálta, hogyan is zajlik a távoktatás hazánkban, vagy a világban. Az eredmények egyértelműek:
- A módosabb kerületekben élők gyorsabban alkalmazkodtak a távoktatáshoz, hiszen rendelkezésükre állt minden eszköz és egy stabil internetkapcsolat is.
- Ezzel szemben a hátrányos helyzetű diákok akár 40%-kal is kevesebb feladatot oldottak meg, mint a hagyományos oktatás alatt.
- Továbbá a fiatalok is jóval nehezebben tanultak egyedül, hiszen még nem alakult ki bennük az önálló tanulás képessége.
Az oktatáshoz való eszközök meghatározása fentiekből fakadóan az iskolák tanulóinak anyagi helyzetén is múlt: volt, ahol papír alapon osztották ki a feladatokat a faluban, majd másnap, a következő osztás során visszagyűjtötték a megoldott feladatlapokat.
A nyomtatott anyagok, könyvek, CD-k, pendrive-ok, egyéb adathordozók tehát szintén a távoktatás eszközeinek számítanak.
A legtöbben viszont olyan eszközöket értenek ezalatt, mint:
- Okostelefon/tablet/laptop
- Internet
- Szoftverek és applikációk
Távoktatás szoftverek
Milyen szoftverek, applikációk használhatók a távoktatáshoz?
Kommunikációhoz:
- Google Meet, Zoom, Microsoft Teams, Discord
- GimKit, MinecraftEdu, Kahoot
Kollaborációs feladatokhoz:
- Miro, Canva, Google Docs
Űrlap- és feladatkészítők:
- Google Forms, Formative, Redmenta
Projekt-vizualizáció:
- Asana, Trello, Monday
És persze a legfontosabbak, az oktatási keretrendszerek:
Iskolai távoktatás felépítése
Távoktatás során szinte az összes fenti szoftver használható, akár egyszerre is.
Képzeljük el: az óra Teams-en van tartva, a kapcsolat folyamatos. Az oktató ezen keresztül adja ki a feladatokat, vagy linkeli be a közös chat-be az egyéb weboldalakat, például a Kahoot-ot, amivel játékos formában méri fel a tudást.
Ezután valamelyik whiteboard-alkalmazáson (pl. Miro) közösen fel lehet vezetni az ötleteket egy végtelen munkalapra, míg a Redmentával másfajta feladatokat lehet kiosztani.
Az oktató Asanában vagy Trellóban tudja magának követni a feladatokat, végezetül a tanterv, az elérhető feladatok, a diákok értékelése és a vizsgáztatás mind valamelyik oktatási keretrendszerben szerveződik, ahol minden információ elérhető és automatizmusok segítik az oktató munkáját.
Távoktatás képzések – az iskolán túl
A távoktatás nem csak az iskola feladata – sőt! Cégek, vállalkozások építenek távoktatásra, egyre többen, hiszen felismerik a benne rejlő költséghatékonyságot.
Megannyi interneten elérhető kurzust lehet találni, grafikus, webdesigner, vagy akár könyvelői képzés témában. Akár Aranykalászos gazda is lehet valaki távoktatással.
Ezek szinte levelező képzéseknek felelnek meg: nagyrészt online áll rendelkezésre a tudásanyag, de bizonyos időközönként egyéni- vagy akár csoportos foglalkozásokon is részt kell venni.
Manapság a vállalatok nagy hangsúlyt fektetnek a kollégák oktatására, továbbképzésére, sőt, onboarding folyamatukat is a távoktatás eszközeivel építik fel.
A Skoll és a távoktatás
Tudd meg, hogyan tudod használni a távoktatás eszközeit, cégedre szabva! Mi a Skoll-nál is foglalkozunk távoktatással: nézd meg elérhető tananyagainkat!
Amennyiben szeretnél egy profi csapatot megbízni a tananyagod lefejlesztésével, vagy támogatásra lenne szükséged a “házon belül” végzett fejlesztéshez kötődően, vagy érdekelnének a témában további hasznos információk, keress minket bátran!
Ha tetszett a poszt, kövesd a Facebook oldalunkat, hogy azonnal értesülj a képzések, e-learning és oktatás világával kapcsolatos hasonló cikkeinkről!