Az onboarding folyamat lényege az új munkavállalók integrálása a szervezetbe. Ez segíthet a munkaerő megtartásába, a munkáltatói márkaépítésben és csökkentheti a cég emberi erőforrás költségeit. Melyek a legjobb gyakorlatok? Hogyan érdemes a cégben alkalmazni? Milyen előnyökkel járhat az onboarding folyamat implementálása? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat!
Mi az onboarding jelentése?
A HR szaklapokban, tankönyvekben, konferenciákon gyakran találkozni a kifejezéssel, de vajon mi az onboarding jelentése? Az angol onboarding magyarul szó szerint beszállást jelent. Az ismert HR kifejezés az új munkavállaló szervezetbe való beillesztését jelenti. A fogalom magába foglalja a dolgozó mihamarabbi integrálását, a munkafeladatok elsajátítása, a céges kultúra megismerése, valamint a lojalitás fokozása által. A modern emberi erőforrás megközelítése szerint ez a folyamat gyakran sztenderdizált. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az új munkavállalók beillesztési folyamata előre fixált lépéseket kővet, amelyeket a HR szakember az individuális igények alapján személyre szabhat.
Az onboarding folyamat lépései
Egy tudatosan átgondolt és megtervezett onboarding folyamat nem ér véget a munkaköri leírás átadásával. A szervezeti integráció megfelelően felépített lépései jelentős hatással lehetnek a jövőbeli munkavégzésre, munkahelyi szocializációra és dolgozói elkötelezettségre. Következzenek az onboarding folyamat lépései!
Toborzás
Meglepő lehet, de az onboarding folyamata már a toborzásnál elkezdődik. Egy felkészült HR szakember a kiválasztási folyamat során képes megtalálni a pozíció betöltésére alkalmas jelöltet.
Tájékoztatás
Szintén a folyamat elengedhetetlen része a kiválasztott pályázó pontos és hiteles tájékoztatása a felvételi folyamattal kapcsolatban. Ezen lépésnél érdemes kitérni a céges irányelvek, a foglalkoztatási és munkavégzési feltételek, valamint a bérezés pontos ismertetésére.
Beillesztés
Az onboarding folyamat legjelentőségteljesebb lépése a beillesztés. Ekkor az új munkavállaló tudomást szerez a munkakör betöltéséhez szükséges ismeretekről és elvárásokról, valamint megismeri leendő munkatársait. A folyamat részeként eredményesen alkalmazkodik munkaköréhez, tartósan beilleszkedik és befogadásra kerül a munkaszervezetbe.
Mentorálás
Az elméleti ismeret elsajátítása mellett fontos a gyakorlati tudás mihamarabbi megszerzése. Ehhez több cég alkalmaz mentorrendszert, melynek segítségével nem csupán a munkafeladatok magabiztos ellátása, de a hatékony szocializáció is elérhető. A munkavállalói integrálás hatékonysága külső vagy belső szakmai tréningekkel és beilleszkedést segítő programokkal tovább fokozható.
Nyomonkövetés
A sikeres onboarding lezáró lépéseit a munkába lépés után érdemes 2-3 hónapon át nyomon követni. A folyamat részét képezi az új kolléga elégedettségének mérése, a rendszeres visszajelzés és teljesítményértékelés.
A beillesztési folyamat legfontosabb előnyei
Az új dolgozó gyors és hatékony szervezetbe való integrálása a munkáltató és a munkavállaló közös érdeke. A szervezet szereplőinek együttműködéséhez az új belépő és a vállalati értékek összhangjára van szükség. Ebben segíthet a beillesztési folyamat!
A sikeres beillesztési folyamat előnyei az egyén oldaláról
Az onboarding nem csupán a szervezeti érdekeket szolgálja. Azzal, hogy a munkavállaló beilleszkedését végig kíséri egy előre meghatározott rendszer, a következő előnyökre számíthatunk.
Onboarding előnyei a munkavállalónak:
- a cég értékes tagjaként tekint magára,
- munkafeladatait magabiztosan látja el,
- elégedett és motivált,
- azonosul a szervezeti célokkal,
- megfelel a vele szemben támasztott elvárásoknak,
- működőképes szervezeti viszonyokat alakít ki,
- fokozza a produktivítást,
- csökkenti a kezdetekben tapasztalt bizonytalanságot és stresszt,
- lerövidíti a munkafolyamatok elsajátítására fordított időt.
A sikeres beillesztési folyamat előnyei szervezeti oldalról
Természetesen a sikeres onboarding a szervezet aspektusából is előnyös. Az alábbi példákban összefoglaltuk a legfontosabb pozitív következményeket.
Onboarding előnyei a szervezet számára:
- az új munkavállaló eredményesen betölti munkakörét,
- együttműködik a közös vállalati célkitűzés érdekében,
- munkafeladatait az elvárt minőségben látja el,
- lojalis és kompetens tagjává válik a munkacsoportnak.
Gyakori hibák az onboarding során
Azok a szervezetek, akik használnak onboarding rendszereket, gyakran az alábbi hibákba ütköznek. Összefoglaltuk a leggyakoribb bakikat, amelyek elkerülésével javítható a beillesztési folyamat eredményessége.
1. Pontatlan munkakör leírás
Az onboarding folyamat során kritikusan fontos, hogy a munkaköri feladatokat egyértelműen és érthetően kommunikálják a munkavállaló felé. Ennek elmulasztása akadályozhatja a beilleszkedést és csökkentheti a munka hatékonyságát.
2. Kommunikációs csatornák bemutatásának hiánya
Gyakori probléma a szervezeti kommunikációs csatornák bemutatásának hiánya. Ez akadályozhatja a dolgozók közötti munkacélú kapcsolatteremtést. Fontos, hogy a felvételt követően a dolgozók megismerjék, mely felületeken érhetik el kollégáikat.
3. Hatáskörök és felelősségek tisztázatlansága
A hatáskörök és felelősségek tisztázatlansága konfliktusokhoz vezethet. Ennek elkerülése érdekében már az onboarding alkalmával érdemes kitérni ezekre a kérdésekre. További segítséget nyújthatnak a szervezetirányítási- és projektmenedzsment rendszerek.
Onboarding és e-learning
Az onboarding során az információk átadását kiválóan támogathatjuk e-learning tananyagokkal is: így az új belépők érdekes animációkat megnézve, izgalmas interaktív feladatokat megoldva sajátíthatják el a legfontosabb ismereteket. A SKOLL-nál számos ilyen kurzust csináltunk már, ha érdekelnek a részletek, lépj velünk kapcsolatba!